سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > مصاحبه رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل
مصاحبه رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل :

مهمترین رمز پیروزی و ماندگاری انقلاب اسلامی ایران رهبری بی بدیل و اتکا به خداوند و مردمی بودن آن می باشد

در تاریخهای 21 و 22 بهمن سال 1396  و به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران آقای رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان با حضور در تلویزیونهای تمدن و نور افغانستان در دو برنامه زنده به سوالات مجری تلویزیون در خصوص علل پیروزی و رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران پاسخ داد.

آقای ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ابتدای مصاحبه ضمن تبریک و تهنیت فرا رسیدن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ملت ایران و همچنین 26 بهمن ماه سالروز آزادی کشور افغانستان از اشغال اتحاد جماهیر شوروی سابق به مردم افغانستان ، در پاسخ به علل بروز انقلاب اسلامی ایران گفت : حکومت پهلوی که دست نشانده ابرقدرتها و استکبار جهانی بود در سال 1342 قانونی را در مجلس ایران به نام  کاپیتولاسیون و در حمایت از مستشاران آمریکایی در ایران به تصویب رساند که با تصویب این قانون کشور و ملت ایران کاملا در خدمت اهداف استکبار قرار می گرفت در اینجا بود که امام خمینی (ره) بانگ مخالفت با این لایحه خفت بار را بلند کرده و حرکت خود را آغاز نمودند.

آقای ملکی در پاسخ به سوالی مبنی بر ویژگیهای انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلاب های دیگر دنیا  گفت : مهمترین ویژگی این انقلاب وجود رهبری بی بدیل و دارای شخصیت جامع الشرایط بود . حضرت امام (ره) اتکا به خداوند و پشتوانه مردم را سرلوحه برنامه های خود قرار داد .

از سویی دیگر ایشان با تمام صلابتی که داشت در کنار مستضعفین و محرومین بود با مردم صادق بود و هر چه می گفت خود عامل به آن بود امام (ره) حکومت اسلامی را به نام جمهوری اسلامی ایران نام گذاری کرد و این مساله به این معنا بود که باید حکومت با رای مردم و برای مردم باشد. لذا دو ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تعیین نوع حکومت را به آرای مردمی واگذار نموده و مردم هم طی رفراندومی 98 درصدی به جمهوری اسلامی ایران رای دادند .

مجری برنامه در بخش سوال نمود : روند تحولات بعد از پیروزی انقلاب به چه صورت پیشرفت و نظام به چه میزان به اهداف اولیه اش دست یافت؟

رایزن فرهنگی کشورمان در پاسخ اظهار داشت: مهمترین دستاورد این نظام ایجاد مردم سالاری دینی ، آزادی و مردمی بودن آن بود ما شاهد هستیم در 39 سال که از پیروزی انقلاب می گذرد 35 انتخابات اعم از انتخابات مجلس قانون اساسی ، شورای اسلامی ، ریاست جمهوری ، شورای شهر و خبرگان رهبری برگزار شده و تمامی ارکان نظام با رای مردم انتخاب می شوند. حتی رهبری نظام هم با انتخاب اعضای مجلس خبرگان رهبری که منتخب مردم هستند انتخاب می شوند و این مهمترین هدف انقلاب اسلامی بوده است .

ایشان ادامه داد: از دیگر اهداف انقلاب مهم خود اتکایی و پیشرفت در تمام زمینه های سیاسی ، علمی ، اقتصادی است . ایران در قبل از انقلاب اسلامی در حالی که جمعیت کشور کمتر از 34 میلیون نفر بود روزانه شش میلیون بشکه نفت به فروش می رسید ولی بیش از 45 درصد از مردم بیسواد بودند تعداد دانشجویان 160 هزار نفر بود اما اکنون 95 درصد مردم با سواد و بیش از 4 میلیون دانشجو در دانشگاهها مشغول به تحصیل هستند و در بسیاری از علوم و فنون دنیا ایران در رتبه ده کشور برتر دنیا قرار گرفته است.

همانطوری که می دانید ایران دارای بزرگترین معادن گازی جهان می باشد اما در قبل از انقلاب فقط تعداد انگشت شماری از مراکز استانها و فقط در در مناطق خاصی ، از این ذخیره خدادادی برای مردم استفاده می شد ولی اکنون بیش از 95 درصد از مناطق کشور اعم از شهر و روستاهای حتی دور افتاده دارای گاز شهری هستند.

مجری برنامه در سوال دیگری پرسید اما یکسری مشکلات در کشور شما وجود داشته که این مشکلات موجب اغتشاشات اخیر شد ، دولت شما چه راهکارهایی برای رسیدگی به مشکلات مردم دارد؟

آقای ملکی گفت : البته این مساله تازگی نداشته و در قبل هم وجود داشته است به هر حال با تمام پیشرفتهایی که داشته ایم نقایصی نیز وجود دارد و ما تا جامعه ایده آل فاصله داریم و بسیاری از این مشکلات را جهان استکبار برای ما به وجود آورده است ، وقتی که کشورهای مستکبر منافع خود را با وقوع انقلاب اسلامی ایران بر باد رفته دیدند انواع توطئه ها را علیه کشور ما آغاز نمودند از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی  تحریمهای ظالمانه را آغازکرده و سپس جنگ هشت ساله را برما تحمیل نموده که بسیاری از زیربناهای کشور ما از بین رفت و پس از جنگ به بهانه مسایل هسته ای این تحریمها را تشدید نمودند. این مسایل پیامدهای اقتصادی و مشکلاتی را برای مردم به وجود آوردند . وقتی این مشکلات تشدید شد عده ای از مردم دست به یک تجمع مسالمت آمیز زدند که مساله حق مسلم مردم می باشد ، اما دشمن از این فرصت بهره برداری نمود و عده ای مغرض و دشمن قسم خورده انقلاب را وارد کارزار و با آتش زدن و تخریب اموال عمومی دشمنی خود را با ملت و نظام جمهوری اسلامی به نمایش گذاشت.

در این بخش مجری سوال نمود : دولت ایران همیشه منشا این اغتشاشات را دولتهای خارجی می داند ، این مساله تا چه حد ثابت شده و چه دلیلی بر این موضوع وجود دارد؟

رایزن فرهنگی ج ا ایران پاسخ داد: شما ملاحظه نمایید از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا و کشورهای همسوی او به دلیل اینکه به واسطه انقلاب اسلامی منافعش را از دست داده و یا در خطر می دید به فکر براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی بر آمده واز هیچ کمک  مالی نظامی و ......... در این راه کوتاهی نکردند همه ساله کنگره آمریکا در بودجه سالانه خود بودجه کلانی را برای براندازی نظام ایران به تصویب می رساند و آن را اعلام می نماید در اغتشاشات اخیر نیز رئیس جمهور آمریکا رسما از اغتشاش گران دفاع نمود.آنها بنابر پیشنهاد خودشان مذاکرات هسته ای را آغاز نموده و پس از پذیرش آن و تصویب در شورای امنیت سازمان ملل به دنبال از بین بردن آن هستند. آیا این موارد برای ادعای جمهوری اسلامی ایران کافی نیست؟

مجری سوال کرد: نطام جمهوری اسلامی ایران به چه میزان به تحولات و نیازهای جهانی پاسخ داده است ؟

آقای ملکی پاسخ داد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، در جهان دو مدل حکومت سوسالیتی و لبیرال سرمایه داری  وجود داشت  اما با پیروزی انقلاب اسلامی و ایجاد جمهوری اسلامی مدل سومی به جهان عرضه شد و آن حکومت دینی بر پایه مردم سالاری دینی بود این حکومت با شعار نه شرقی و نه غربی نوری را را بر  ملتهای مستضف و محروم جهان تاباند و توجه جهان تشنه عدالت  را به خود جلب کرد دین را در کنار سیاست قرار دادو با حاکمیت قانون توانست در جهان به عنوان نیروی برتر خود را معرفی نماید.

مجری برنامه در آخرین سوال خود گفت : انقلاب اسلامی ایران که اکنون ساختارهای قانونی و سیاسی خود را محکم ساخته چه پیامی را برای دولتها و ملتهای جهان دارد؟

رایزن فرهنگی کشورمان پاسخ داد: اولین ومهمترین پیام انقلاب اسلامی ایران استقلال ، خود باوری ، برای جهانیان بود. پیام دیگر انقلاب اسلامی حمایت از مستضعفان ومحرومان در سراسر عالم بود و به همین واسطه بود که حضرت امام(ره) از ابتدای شروع نهضت اسلامی در سال 1342 حمایت از مردم مظلوم فلسطین را در شعار و عمل خود نشان داد.

 

پیام دیگر این انقلاب وحدت بود که امام (ره)  همیشه بر آن تاکید داشته و تمام مشکلات عالم اسلام را ناشی از عدم وجود وحدت در بین مسلمانان می دانست .


٢٠:٢٨ - 1396/11/22    /    شماره : ٦٩٨٥٣٥    /    تعداد نمایش : ١٤٦خروج