سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > برگزاری جشن ملی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن ملی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران
برگزاری جشن ملی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران

 

برگزاری جشن ملی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل

در تاریخ 19/11/1396 آیین گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و با حضور بسیاری از مقامات ارشد دولت وحدت ملی افغانستان ، سفرای دیگر کشورهای مقیم در افغانستان ، وابستگان نظامی ، نمایندگان نهادهای بین المللی و شماری از اساتید دانشگاهها ، مقامات سیاسی و فرهنگی ، علما ، نمایندگان مجلس ، اعضای مجلس سنای افعانستان ، خانم  رولا غنی همسر رئیس جمهوری افغانستان، محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری ، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت و محمد محقق معاون عبدالله ، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و جمعی از وزاری دولت و فرماندهان ارشد ارتش و نهادهای مستقر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان برگزار گردید.

جشن ملی

در این آیین که با خوش آمد گویی مجری مراسم به حاضرین آغاز گردید ابتدا آیاتی چند از سوره فجر قرائت گردید و سپس سرود ملی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان نواخته شد .

در ادامه مراسم آقای محمد رضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل،ضمن خوش آمد گویی به حاضرین و تشکر پذیرش دعوت و حضور آنان طی سخنانی پدیده ثبات و امنیت را یک امر جمعی خواند و گفت: باور داریم که تروریسم خطر منطقه ای و فرا منطقه ای است و برای شکست آن نیاز به مبارزه و همکاری مشترک می باشد .

آقای بهرامی ادامه داد: مبارزه با تهدیدهای مشترک نیازمند همکاری مشترک می باشد و تروریسم مهمترین چالش جمعی ما در منطقه است که در دهه های اخیر با آن مواجه بودیم و اعتقاد ایران بر این است که ثبات همسایگان را ثبات و امنیت خود تلقی کند و همکاری های چند جانبه را با هدف توسعه روابط دنبال می کند.جشن ملی


سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود : معضلاتی مانند تروریسم تکفیری ، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی را چالش مشترک برشمرد و موثرترین راه حل آن را در هم فکری و همکاری کشورهای منطقه عنوان کرد.

وی تصریح کرد: به نظر ما دسترسی به امنیت در این منطقه یک الزام برای همه کشورها بوده و به جز همکاری و هم افزایی همه کشورهای منطقه بدست نمی آید.

ایشان درباره رابطه افغانستان و ایران گفت: اساس این مناسبات مبتنی بر دولت محور و احترام به حاکمیت ملی و تمرکز بر منافع مشترک دو ملت است و دستیابی به روابط پایدار و مستحکم اصل تعریف شده ای در نقشه راه مشترک دو کشور است که مقامات هر دو کشور آن را تعریف کرده و بر این نقشه توافق کرده اند.

آقای بهرامی در بخش دیگری اظهار داشت: در سال های اخیر تلاش های خوبی در این رابطه انجام شده و ایران هم همکاری های سیاسی و امنیتی خوبی با افغانستان دارد و در بخش های تجاری، ترانزیت، فرهنگی و آموزشی نیز تلاش شده و همکاری ها رو به توسعه است .

سفیر کشورمان یاد آور شد: مسیر همکاری دو ملت با توافق مقامات دو کشور و نقشه راه دنبال می شود و چارچوب آن مورد توافق قرار گرفته است .

سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در پایان نسبت به آینده مناسبات جمهوری اسلامی ایران با دولت جمهوری اسلامی افغانستان ابراز امیدواری کرد و گفت: ما برقراری صلح و امنیت در افغانستان را با محوریت و مالکیت دولت افغانستان و بخشی از منافع کشورمان تعریف می کنیم و در یک تعامل سازنده منابع و ظرفیت های خود را برای دستیابی به این مهم بسیج می کنیم و در خدمت دولت افغانستان قرار می دهیم.

برنامه پایانی این آیین سخنرانی آقای عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه افغانستان بود .

آقای عبدالبصیر انور، وزیر عدلیه افغانستان ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به ملت ایران گفت: دو کشور ایران و افغانستان دارای اشتراکاتی زیاد و عمیق در حوزه های مختلف هستند.

آقای عبدالبصیر انور ادامه داد : روابط و مشترکات تاریخی، فرهنگی و عقیدتی بین مردم و دولت افغانستان و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که تفکیک ناپذیر است و به همین دلیل ما خود را در شادی ملت و دولت ایران برای پیروزی انقلاب اسلامی شریک می دانیم.

وزیر عدلیه افغانستان با اشاره به دوران مبارزه مردم این کشور علیه اشغالگری اتحاد جماهیر شوروی سابق ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته در کنار مردم افغانستان ایستاده است و در دوره مقاومت در کنار این کشور بود که ما در این رابطه از دولت و مردم ایران قدردانی می کنیم.

جشن ملی

انور  تصریح کرد: مبارزه با تروریسم تهدید جدی و مشترک بوده و نیازمند همکاری مشترک است که بدون همکاری مشترک پیروزی بر آن ممکن نخواهد بود.

وی ابراز داشت: برخورد با این درد مشترک نیازمند همکاری نزدیک است و ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده و امیدواریم در امر مبارزه با تروریسم نیز در کنار مردم افغانستان و دولت آن باشد.


ایشان در بخش دیگری گفت : در
۴۰ سال گذشته بیش از سه میلیون مهاجر افغان در جمهوری اسلامی ایران زندگی کرده اند و هنوز از مهمان نوازی و همکاری مردم و دولت ایران برخوردار هستند که ما این همکاری و مهمان نوازی را فراموش نخواهیم کرد.

جشن ملی

شایان ذکر می باشد جناب آقای بهرامی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران پس از پایان مراسم طی سخنانی از تلاشهای نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران مستقر در سفارت و رایزنی فرهنگی تشکر و قدردانی نموده و نظم و شکوه مراسم جشن ملی را مرهون همکاری همه نهادها در افغانستان دانست. 

 

 

 


١٥:١٩ - 1396/11/20    /    شماره : ٦٩٨٤٣٩    /    تعداد نمایش : ١٣٠خروج